European Sambo Championships (M&W, Combat SAMBO)

  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 16 4 2 22
  • 2 Ukraine Ukraine 4 6 10 20
  • 3 Georgia Georgia 3 2 2 7
  • 4 Belarus Belarus 1 5 6 12
  • 5 Armenia Armenia 1 4 2 7
  • 6 Romania Romania 1 1 0 2
  • 7 France France 1 0 3 4
  • 8 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 2 2 4
  • 9 Bulgaria Bulgaria 0 1 5 6
  • 10 Spain Spain 0 1 4 5
  • 11 Latvia Latvia 0 1 0 1
  • 12 Croatia Croatia 0 0 3 3
  • 13 Lithuania Lithuania 0 0 2 2
  • 14 Azerbaijan Azerbaijan 0 0 2 2
  • 15 Italy Italy 0 0 2 2
  • 16 Israel Israel 0 0 2 2
  • 17 Serbia Serbia 0 0 2 2
  • 18 Republic of North Macedonia Republic of North Macedonia 0 0 1 1
  • 19 Hungary Hungary 0 0 1 1
  • 20 Slovakia Slovakia 0 0 1 1
  • 21 Netherlands Netherlands 0 0 1 1
  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 3 2 0 5
  • 2 Ukraine Ukraine 3 1 4 8
  • 3 Belarus Belarus 1 2 3 6
  • 4 Georgia Georgia 1 1 0 2
  • 5 France France 1 0 2 3
  • 6 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 2 1 3
  • 7 Spain Spain 0 1 2 3
  • 8 Croatia Croatia 0 0 2 2
  • 9 Bulgaria Bulgaria 0 0 2 2
  • 10 Italy Italy 0 0 1 1
  • 11 Serbia Serbia 0 0 1 1
  • 48 kg Download PDF
    • Gold MOLCHANOVA Mariia MOLCHANOVA Mariia
    • Silver CASAS Cristina CASAS Cristina
    • Bronze TSVETANOVA Tsvetelina TSVETANOVA Tsvetelina WOJCIAK Milene WOJCIAK Milene
  • 52 kg Download PDF
    • Gold LOTKOVA Vera LOTKOVA Vera
    • Silver ESANU Paulina ESANU Paulina
    • Bronze ZHARSKAYA Maryna ZHARSKAYA Maryna NOVIKOVA Anastasiia NOVIKOVA Anastasiia
  • 56 kg Download PDF
    • Gold FOURNIER Laure FOURNIER Laure
    • Silver DONOS Mariana DONOS Mariana
    • Bronze SIKIC Tena SIKIC Tena BONDAR Khrystyna BONDAR Khrystyna
  • 60 kg Download PDF
    • Gold SHEVCHENKO Iana SHEVCHENKO Iana
    • Silver PRAKAPENKA Katsiaryna PRAKAPENKA Katsiaryna
    • Bronze CABANNE Aurore CABANNE Aurore SHEVCHENKO Anastasiya SHEVCHENKO Anastasiya
  • 64 kg Download PDF
    • Gold MATSKO Tatsiana MATSKO Tatsiana
    • Silver ANISIMOVA Valeriya ANISIMOVA Valeriya
    • Bronze SAYKO Olena SAYKO Olena PERIN Alice PERIN Alice
  • 68 kg Download PDF
    • Gold ANTYKALO Hanna ANTYKALO Hanna
    • Silver NAMAZAVA Volha NAMAZAVA Volha
    • Bronze BABIC Lucija BABIC Lucija JANDRIC Ivana JANDRIC Ivana
  • 72 kg Download PDF
    • Gold SMAL Nataliya SMAL Nataliya
    • Silver AMBARTSUMYAN Galina AMBARTSUMYAN Galina
    • Bronze BOLOHAN Victoria BOLOHAN Victoria SHUT Karyna SHUT Karyna
  • 80 kg Download PDF
    • Gold KOVALSKA Halyna KOVALSKA Halyna
    • Silver ODZELASHVILI Nino ODZELASHVILI Nino
    • Bronze STOYANOVA Ilina STOYANOVA Ilina MARTINEZ Paula MARTINEZ Paula
  • +80 kg Download PDF
    • Gold KEBADZE Elene KEBADZE Elene
    • Silver SAPSAI Anastasiia SAPSAI Anastasiia
    • Bronze KANDRATSYEVA Maryia KANDRATSYEVA Maryia HUECAS Evadne HUECAS Evadne
  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 5 2 2 9
  • 2 Georgia Georgia 2 1 2 5
  • 3 Armenia Armenia 1 3 1 5
  • 4 Romania Romania 1 1 0 2
  • 5 Belarus Belarus 0 1 3 4
  • 6 Latvia Latvia 0 1 0 1
  • 7 Ukraine Ukraine 0 0 3 3
  • 8 Bulgaria Bulgaria 0 0 2 2
  • 9 Serbia Serbia 0 0 1 1
  • 10 Netherlands Netherlands 0 0 1 1
  • 11 Italy Italy 0 0 1 1
  • 12 Israel Israel 0 0 1 1
  • 13 Azerbaijan Azerbaijan 0 0 1 1
  • 52 kg Download PDF
    • Gold KIRAKOSYAN Tigran KIRAKOSYAN Tigran
    • Silver EREMIN Evgenii EREMIN Evgenii
    • Bronze BERBERASHVILI Levani BERBERASHVILI Levani UMBAYEV Nasimi UMBAYEV Nasimi
  • 57 kg Download PDF
    • Gold GLADKIKH Vladimir GLADKIKH Vladimir
    • Silver MKHITARYAN Grigor MKHITARYAN Grigor
    • Bronze YANAKOV Borislav YANAKOV Borislav KUPATADZE Irakli KUPATADZE Irakli
  • 62 kg Download PDF
    • Gold TCHOVELIDZE Tornike TCHOVELIDZE Tornike
    • Silver MANUKYAN Maksim MANUKYAN Maksim
    • Bronze GOLOMB Tomer GOLOMB Tomer TAGIROV Tagir TAGIROV Tagir
  • 68 kg Download PDF
    • Gold LULUASHVILI Mindia LULUASHVILI Mindia
    • Silver VOROBEV Mikhail VOROBEV Mikhail
    • Bronze MANUKYAN Rafik MANUKYAN Rafik SAYAPIN Uladzislau SAYAPIN Uladzislau
  • 74 kg Download PDF
    • Gold YUDIN Maxim YUDIN Maxim
    • Silver PAPOU Stsiapan PAPOU Stsiapan
    • Bronze MARTIROSYAN Ashot MARTIROSYAN Ashot SARKISIAN Artur SARKISIAN Artur
  • 82 kg Download PDF
    • Gold KIRYUCHIN Sergey KIRYUCHIN Sergey
    • Silver CHALYAN Vahagn CHALYAN Vahagn
    • Bronze MICELI Alessio MICELI Alessio KRUHLIK Aliaksandr KRUHLIK Aliaksandr
  • 90 kg Download PDF
    • Gold OGANISYAN David OGANISYAN David
    • Silver BODIRLAU Gheorghe BODIRLAU Gheorghe
    • Bronze DAVYDCHUK Yaroslav DAVYDCHUK Yaroslav JANSSEN Mistral JANSSEN Mistral
  • 100 kg Download PDF
    • Gold ELISEEV Dmitriy ELISEEV Dmitriy
    • Silver RESKO Viktors RESKO Viktors
    • Bronze MOISIEIEV Alieksiei MOISIEIEV Alieksiei LESIAK Siarhei LESIAK Siarhei
  • +100 kg Download PDF
    • Gold NATEA Ilie NATEA Ilie
    • Silver BERDZENISHVILI Beka BERDZENISHVILI Beka
    • Bronze VOLKOV Andrey VOLKOV Andrey GAJIC Vladimir GAJIC Vladimir
  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 8 0 0 8
  • 2 Ukraine Ukraine 1 5 3 9
  • 3 Belarus Belarus 0 2 0 2
  • 4 Armenia Armenia 0 1 1 2
  • 5 Bulgaria Bulgaria 0 1 1 2
  • 6 Spain Spain 0 0 2 2
  • 7 Lithuania Lithuania 0 0 2 2
  • 8 France France 0 0 1 1
  • 9 Hungary Hungary 0 0 1 1
  • 10 Republic of North Macedonia Republic of North Macedonia 0 0 1 1
  • 11 Croatia Croatia 0 0 1 1
  • 12 Israel Israel 0 0 1 1
  • 13 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 1 1
  • 14 Slovakia Slovakia 0 0 1 1
  • 15 Azerbaijan Azerbaijan 0 0 1 1
  • 52 kg Download PDF
    • Gold LAMANOV Vladimir LAMANOV Vladimir
    • Silver BALAYAN Jon BALAYAN Jon
    • Bronze DOBRIANSKYI Vitalii DOBRIANSKYI Vitalii
  • 57 kg Download PDF
    • Gold GAMZAEV Mukhtar GAMZAEV Mukhtar
    • Silver BABENKO Bohdan BABENKO Bohdan
    • Bronze BADALYAN Poghos BADALYAN Poghos ANEIROS Aaron ANEIROS Aaron
  • 62 kg Download PDF
    • Gold DURYMANOV Fedor DURYMANOV Fedor
    • Silver KUCHERENKO Andrii KUCHERENKO Andrii
    • Bronze ANDRES Timur ANDRES Timur BABIAR Jakub BABIAR Jakub
  • 68 kg Download PDF
    • Gold SHANGARAEV Albert SHANGARAEV Albert
    • Silver ASTAPETS Vasili ASTAPETS Vasili
    • Bronze BAHISHVILI Bachuki BAHISHVILI Bachuki ABBASOV Tariel ABBASOV Tariel
  • 74 kg Download PDF
    • Gold GAIDAROV Zagit GAIDAROV Zagit
    • Silver BURCHAK Vadym BURCHAK Vadym
    • Bronze VERZBICKAS Mindaugas VERZBICKAS Mindaugas NIKOLOV Mihail NIKOLOV Mihail
  • 82 kg Download PDF
    • Gold RUDNIEV Vladyslav RUDNIEV Vladyslav
    • Silver ALEKSIYEVICH Yauheni ALEKSIYEVICH Yauheni
    • Bronze ABBASOV Bakhtiyar ABBASOV Bakhtiyar GUNJAVIC Dejan GUNJAVIC Dejan
  • 90 kg Download PDF
    • Gold EGOROV Roman EGOROV Roman
    • Silver DAVYDENKO Petro DAVYDENKO Petro
    • Bronze LAURENT Louis LAURENT Louis KOZSAK Gyorgy KOZSAK Gyorgy
  • 100 kg Download PDF
    • Gold IBRAGIMOV Hadis IBRAGIMOV Hadis
    • Silver ZLATEV Denislav ZLATEV Denislav
    • Bronze RIEGO Eduardo RIEGO Eduardo VOLOSHYNOV Anatolii VOLOSHYNOV Anatolii
  • +100 kg Download PDF
    • Gold SIDELNIKOV Kirill SIDELNIKOV Kirill
    • Silver HREBENIUK Vitalii HREBENIUK Vitalii
    • Bronze DANOV Boban DANOV Boban VAIKASAS Eimantas VAIKASAS Eimantas
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website More info Got it!