A. Kharlampiev Memorial (M&W, Combat SAMBO)

  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 18 5 2 25
  • 2 Georgia Georgia 3 0 3 6
  • 3 Kazakhstan Kazakhstan 1 5 6 12
  • 4 Uzbekistan Uzbekistan 1 2 1 4
  • 5 Turkmenistan Turkmenistan 1 1 1 3
  • 6 Armenia Armenia 1 1 0 2
  • 7 Republic of Korea Republic of Korea 1 1 0 2
  • 8 Belarus Belarus 0 4 9 13
  • 9 Kyrgyzstan Kyrgyzstan 0 4 4 8
  • 10 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 2 0 2
  • 11 France France 0 1 0 1
  • 12 USA USA 0 0 4 4
  • 13 Morocco Morocco 0 0 3 3
  • 14 Latvia Latvia 0 0 2 2
  • 15 Venezuela Venezuela 0 0 2 2
  • 16 Tajikistan Tajikistan 0 0 2 2
  • 17 Romania Romania 0 0 2 2
  • 18 Mongolia Mongolia 0 0 1 1
  • 19 Bulgaria Bulgaria 0 0 1 1
  • 20 Cameroon Cameroon 0 0 1 1
  • 21 Japan Japan 0 0 1 1
  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 7 1 1 9
  • 2 Georgia Georgia 2 0 0 2
  • 3 Kazakhstan Kazakhstan 0 4 1 5
  • 4 Belarus Belarus 0 2 5 7
  • 5 France France 0 1 0 1
  • 6 Kyrgyzstan Kyrgyzstan 0 1 0 1
  • 7 Romania Romania 0 0 2 2
  • 8 Morocco Morocco 0 0 1 1
  • 9 Bulgaria Bulgaria 0 0 1 1
  • 10 Venezuela Venezuela 0 0 1 1
  • 11 Cameroon Cameroon 0 0 1 1
  • 48 kg Download PDF
    • Gold KHRAMOVA Anastasia KHRAMOVA Anastasia
    • Silver KAPAYEVA Anfisa KAPAYEVA Anfisa
    • Bronze MATEI Ioana MATEI Ioana GUEDEZ  Maria GUEDEZ Maria
  • 52 kg Download PDF
    • Gold Anna KHARITONOVA Anna KHARITONOVA
    • Silver Gulnar ERBOLOVA Gulnar ERBOLOVA
    • Bronze Alesia MLECHKO Alesia MLECHKO Magdalena VARBANOVA Magdalena VARBANOVA
  • 56 kg Download PDF
    • Gold VALOVA  Anastasia VALOVA Anastasia
    • Silver FOURNIER  Laure FOURNIER Laure
    • Bronze KAZANOY Krystsina KAZANOY Krystsina POROINEANU Daniela POROINEANU Daniela
  • 60 kg Download PDF
    • Gold Shorena SHARADZE Shorena SHARADZE
    • Silver Oksana LUKYANCHUK Oksana LUKYANCHUK
    • Bronze Azhar KENBEIL Azhar KENBEIL Paule SITCHEPING Paule SITCHEPING
  • 64 kg Download PDF
    • Gold SHLYAKHTINA Marina SHLYAKHTINA Marina
    • Silver ZHUMABAYEVA Dinara ZHUMABAYEVA Dinara
    • Bronze MATSKO Tatsiana MATSKO Tatsiana EL HASSANIA El azaar EL HASSANIA El azaar
  • 68 kg Download PDF
    • Gold Marina MOKHNATKINA Marina MOKHNATKINA
    • Silver Regina SHATRAVSKAYA Regina SHATRAVSKAYA
  • 72 kg Download PDF
    • Gold ODZELASHVILI Nino ODZELASHVILI Nino
    • Silver KORYSHBAYEVA Dildash KORYSHBAYEVA Dildash
    • Bronze NAMAZAVA Volha NAMAZAVA Volha AMBARTCUMYAN Galina AMBARTCUMYAN Galina
    • Gold Anastasia FILIPPOVICH Anastasia FILIPPOVICH
    • Silver Aktolkyn SMAGANBETOVA Aktolkyn SMAGANBETOVA
    • Bronze Valeryia SMUHUNOVA Valeryia SMUHUNOVA
    • Gold GASPARYAN Anzhela GASPARYAN Anzhela
    • Silver ZHAICHIBEKOVA Kunduzai ZHAICHIBEKOVA Kunduzai
  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 5 3 0 8
  • 2 Georgia Georgia 1 0 3 4
  • 3 Kazakhstan Kazakhstan 1 0 3 4
  • 4 Armenia Armenia 1 0 0 1
  • 5 Uzbekistan Uzbekistan 1 0 0 1
  • 6 Belarus Belarus 0 2 4 6
  • 7 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 2 0 2
  • 8 Kyrgyzstan Kyrgyzstan 0 1 0 1
  • 9 Republic of Korea Republic of Korea 0 1 0 1
  • 10 Latvia Latvia 0 0 2 2
  • 11 Tajikistan Tajikistan 0 0 2 2
  • 12 USA USA 0 0 1 1
  • 13 Japan Japan 0 0 1 1
  • 14 Venezuela Venezuela 0 0 1 1
  • 52 kg Download PDF
    • Gold KIRAKOSYAN Tigran KIRAKOSYAN Tigran
    • Silver KLYUKIN Aleksey KLYUKIN Aleksey
    • Bronze KANZHANOV Beimbet KANZHANOV Beimbet CASTELLANOS Matheuicx CASTELLANOS Matheuicx
  • 57 kg Download PDF
    • Gold Igor BEGLEROV Igor BEGLEROV
    • Silver Belek BARAKANOV Belek BARAKANOV
    • Bronze Dzhambulat AKHMADOV Dzhambulat AKHMADOV Takahito NAKAMURA Takahito NAKAMURA
  • 62 kg Download PDF
    • Gold KUANOV Yesset KUANOV Yesset
    • Silver TUTKHALIAN Vae TUTKHALIAN Vae
    • Bronze CHIRGADZE Genadi CHIRGADZE Genadi KHUSRAVOV Khushqadam KHUSRAVOV Khushqadam
  • 68 kg Download PDF
    • Gold Sarbon ERNAZAROV Sarbon ERNAZAROV
    • Silver Georgiy SHEMAZASHVILI Georgiy SHEMAZASHVILI
    • Bronze Vladislav SAYAPIN Vladislav SAYAPIN Mindia LILUASHVILI Mindia LILUASHVILI
    • Gold BABGOEV Oleg BABGOEV Oleg
    • Silver LEE Jin Woo LEE Jin Woo
    • Bronze DARTAYEV Aidyn DARTAYEV Aidyn MIKULSKI Vadzim MIKULSKI Vadzim
  • 82 kg Download PDF
    • Gold Andrey PEREPELYUK Andrey PEREPELYUK
    • Silver Timofei EMELYANOV Timofei EMELYANOV
    • Bronze Hermans ZHUKOVS Hermans ZHUKOVS Nico Kutsi Nico Kutsi
  • 90 kg Download PDF
    • Gold MAXIMOV Evgeniy MAXIMOV Evgeniy
    • Silver OSLOBANU Sergiu OSLOBANU Sergiu
    • Bronze LESIAK Siarhei LESIAK Siarhei JAYNE John JAYNE John
  • 100 kg Download PDF
    • Gold Edward KURGINYAN Edward KURGINYAN
    • Silver Denis TACHII Denis TACHII
    • Bronze Viktors RESKO Viktors RESKO Chingis SHOKPUTOV Chingis SHOKPUTOV
  • +100 kg Download PDF
    • Gold BERDZENISHVILI Beka BERDZENISHVILI Beka
    • Silver MIKHALCHENKO Roman MIKHALCHENKO Roman
    • Bronze KHUSENOV Akhtam KHUSENOV Akhtam
  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 6 1 1 8
  • 2 Turkmenistan Turkmenistan 1 1 1 3
  • 3 Republic of Korea Republic of Korea 1 0 0 1
  • 4 Kyrgyzstan Kyrgyzstan 0 2 4 6
  • 5 Uzbekistan Uzbekistan 0 2 1 3
  • 6 Kazakhstan Kazakhstan 0 1 2 3
  • 7 Armenia Armenia 0 1 0 1
  • 8 USA USA 0 0 3 3
  • 9 Morocco Morocco 0 0 2 2
  • 10 Mongolia Mongolia 0 0 1 1
  • 52 kg Download PDF
    • Gold KAZANIN Igor KAZANIN Igor
    • Silver ERGESHEV Mukhametali ERGESHEV Mukhametali
    • Bronze BAYARSAIKHAN Munkhbat BAYARSAIKHAN Munkhbat AMANSHAEV Amangeldi AMANSHAEV Amangeldi
  • 57 kg Download PDF
    • Gold Mukhtar GAMZAEV Mukhtar GAMZAEV
    • Silver Rakhmatjon AKHMEDOV Rakhmatjon AKHMEDOV
    • Bronze Uulu Bektursun URMAT Uulu Bektursun URMAT Ahmet TANRIBERDIYEV Ahmet TANRIBERDIYEV
  • 62 kg Download PDF
    • Gold SALIKOV Alexander SALIKOV Alexander
    • Silver DOVLETOV Kerimberdi DOVLETOV Kerimberdi
    • Bronze ABTANDIL Uulu Orozbek ABTANDIL Uulu Orozbek RASULOV Sherzodbek RASULOV Sherzodbek
  • 74 kg Download PDF
    • Gold AZIZOV Zaur AZIZOV Zaur
    • Silver NASIBYAN Mavrik NASIBYAN Mavrik
    • Bronze TERREL Anthony TERREL Anthony TOKTOSUN Uulu Kalysbek TOKTOSUN Uulu Kalysbek
  • 82 kg Download PDF
    • Gold Nikolai POTASHNIK Nikolai POTASHNIK
    • Silver Yerzhan KABDELOV Yerzhan KABDELOV
    • Bronze Johnson JOJOUTE Johnson JOJOUTE Mohammed EL HASSANI Mohammed EL HASSANI
  • 90 kg Download PDF
    • Gold MADAMINOV Javlanbek MADAMINOV Javlanbek
    • Silver AMATOV Zhanybek AMATOV Zhanybek
    • Bronze MAROUAN Zain MAROUAN Zain KIRICHENKO Maxim KIRICHENKO Maxim
  • 100 kg Download PDF
    • Gold Islam ABAZOV Islam ABAZOV
    • Silver Islomjon AZIMOV Islomjon AZIMOV
    • Bronze Edward WITTERN Edward WITTERN Alexander HANIN Alexander HANIN
  • +100 kg Download PDF
    • Gold LEE Sangsoo LEE Sangsoo
    • Silver MISHEV Timofey MISHEV Timofey
    • Bronze AUSHEV Ruslan AUSHEV Ruslan
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website More info Got it!