• Open SAMBO Championships for the prizes of the President of the Republic of Belarus (M&W, Combat SAMBO)

Open SAMBO Championships for the prizes of the President of the Republic of Belarus (M&W, Combat SAMBO)

  • Country Number of medals
  • 1 Belarus Belarus 7 9 19 35
  • 2 Turkmenistan Turkmenistan 6 3 2 11
  • 3 Russian Federation Russian Federation 5 5 7 17
  • 4 Ukraine Ukraine 3 4 4 11
  • 5 Georgia Georgia 2 4 4 10
  • 6 Kazakhstan Kazakhstan 2 1 9 12
  • 7 Armenia Armenia 1 0 0 1
  • 8 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 2 2
  • 9 Lithuania Lithuania 0 0 1 1
  • 10 Romania Romania 0 0 1 1
  • Country Number of medals
  • 1 Russian Federation Russian Federation 4 1 3 8
  • 2 Belarus Belarus 2 5 6 13
  • 3 Turkmenistan Turkmenistan 2 0 0 2
  • 4 Ukraine Ukraine 1 3 2 6
  • 5 Kazakhstan Kazakhstan 0 0 3 3
  • 6 Georgia Georgia 0 0 1 1
  • 7 Lithuania Lithuania 0 0 1 1
  • 8 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 1 1
  • 9 Romania Romania 0 0 1 1
  • 48 kg Download PDF
    • Gold GORELIKOVA Hanna GORELIKOVA Hanna
    • Silver TSATURYAN Shogik TSATURYAN Shogik
    • Bronze SABLIEVA Kateryna SABLIEVA Kateryna ABBASOVA Leila ABBASOVA Leila
  • 52 kg Download PDF
    • Gold BABAMURATOVA Gulbadam BABAMURATOVA Gulbadam
    • Silver ZHARSKAYA Maryna ZHARSKAYA Maryna
    • Bronze YERBOLOVA Gulnur YERBOLOVA Gulnur CHERNETSOVA Natalia CHERNETSOVA Natalia
  • 56 kg Download PDF
    • Gold NURJAVOVA Rushana NURJAVOVA Rushana
    • Silver DANILOVICH Kseniya DANILOVICH Kseniya
    • Bronze ILKIV Nataliya ILKIV Nataliya POROINEANU Daniela POROINEANU Daniela
  • 60 kg Download PDF
    • Gold SHINKARENKO Anastasiia SHINKARENKO Anastasiia
    • Silver SHEVCHENKO Anastasiya SHEVCHENKO Anastasiya
    • Bronze KAZANOY Krystsina KAZANOY Krystsina PRAKAPENKA Katsiaryna PRAKAPENKA Katsiaryna
  • 64 kg Download PDF
    • Gold SHLIAHTINA Marina SHLIAHTINA Marina
    • Silver MATSKO Tatiana MATSKO Tatiana
    • Bronze RI Aiko RI Aiko ZHUMABAYEVA Dinara ZHUMABAYEVA Dinara
  • 68 kg Download PDF
    • Gold MAROZAVA Anzhela MAROZAVA Anzhela
    • Silver REHIL Daria REHIL Daria
    • Bronze SAGADAT Gauhar SAGADAT Gauhar PRISACARU Viorica PRISACARU Viorica
  • 72 kg Download PDF
    • Gold FILIPPOVICH Anastasiya FILIPPOVICH Anastasiya
    • Silver NAMAZOVA Olga NAMAZOVA Olga
    • Bronze SHUT Karina SHUT Karina AMBARTSUMYAN Galina AMBARTSUMYAN Galina
  • 80 kg Download PDF
    • Gold KANDRATSYEVA Maryia KANDRATSYEVA Maryia
    • Silver KOVALSKA Halyna KOVALSKA Halyna
    • Bronze MARTSINKEVICH Anzhalika MARTSINKEVICH Anzhalika KLISYTE Gintare KLISYTE Gintare
  • +80 kg Download PDF
    • Gold SAPSAI Anastasiia SAPSAI Anastasiia
    • Silver KALUZHNAYA Ekaterina KALUZHNAYA Ekaterina
    • Bronze MOISEENKO Elizaveta MOISEENKO Elizaveta KEBADZE Elene KEBADZE Elene
  • Country Number of medals
  • 1 Belarus Belarus 3 1 4 8
  • 2 Georgia Georgia 2 4 3 9
  • 3 Russian Federation Russian Federation 1 3 3 7
  • 4 Turkmenistan Turkmenistan 1 1 1 3
  • 5 Kazakhstan Kazakhstan 1 0 5 6
  • 6 Armenia Armenia 1 0 0 1
  • 7 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 1 1
  • 8 Ukraine Ukraine 0 0 1 1
  • 52 kg Download PDF
    • Gold RAIYMKULOV Bolatbek RAIYMKULOV Bolatbek
    • Silver KUBARKOV Andrej KUBARKOV Andrej
    • Bronze AVLIYAKULYYEV Maksudjan AVLIYAKULYYEV Maksudjan IBRAGIM Baglan IBRAGIM Baglan
  • 57 kg Download PDF
    • Gold MKHITARYAN Grigor MKHITARYAN Grigor
    • Silver ALLANUROV Kerim ALLANUROV Kerim
    • Bronze BEKETOV Tolobek BEKETOV Tolobek BEDINADZE Leri BEDINADZE Leri
  • 62 kg Download PDF
    • Gold TUTKHALYAN Vae TUTKHALYAN Vae
    • Silver ANISKEVICH Ivan ANISKEVICH Ivan
    • Bronze KUANOV Yesset KUANOV Yesset ZHARYLGASSOV Bagdat ZHARYLGASSOV Bagdat
  • 68 kg Download PDF
    • Gold KOKSHA Aliaksandr KOKSHA Aliaksandr
    • Silver LULUASHVILI Mindia LULUASHVILI Mindia
    • Bronze BURYI Igor BURYI Igor NURALYEV Maxat NURALYEV Maxat
  • 74 kg Download PDF
    • Gold POPOV Stepan POPOV Stepan
    • Silver SKRYABIN Stanislau SKRYABIN Stanislau
    • Bronze MEDZHUMYAN Gaik MEDZHUMYAN Gaik MAMULASHVILI Kakha MAMULASHVILI Kakha
  • 82 kg Download PDF
    • Gold BABGOEV Oleg BABGOEV Oleg
    • Silver GLADISHEV Piter GLADISHEV Piter
    • Bronze EMELIANOV Timofey EMELIANOV Timofey PAHOMOV Ivan PAHOMOV Ivan
  • 90 kg Download PDF
    • Gold TEJENOV Tejen TEJENOV Tejen
    • Silver GHVINASHVILI Beka GHVINASHVILI Beka
    • Bronze STEPANKOV Aleksey STEPANKOV Aleksey KUTSIA Niko KUTSIA Niko
  • 100 kg Download PDF
    • Gold LORIASHVILI Davit LORIASHVILI Davit
    • Silver KOBAIDZE Giorgi KOBAIDZE Giorgi
    • Bronze MATSKO Nikalau MATSKO Nikalau TACHII Denis TACHII Denis
  • +100 kg Download PDF
    • Gold BERDZENISHVILI Beka BERDZENISHVILI Beka
    • Silver ZAKARIADZE Giorgi ZAKARIADZE Giorgi
    • Bronze KAZHYBAYEV Yerassyl KAZHYBAYEV Yerassyl ZHUPIKOV Illya ZHUPIKOV Illya
  • Country Number of medals
  • 1 Turkmenistan Turkmenistan 3 2 1 6
  • 2 Belarus Belarus 2 3 9 14
  • 3 Ukraine Ukraine 2 1 1 4
  • 4 Kazakhstan Kazakhstan 1 1 1 3
  • 5 Russian Federation Russian Federation 0 1 1 2
  • 57 kg Download PDF
    • Gold TARINBERYEV Ahmet TARINBERYEV Ahmet
    • Silver RZHANOV Vladimir RZHANOV Vladimir
    • Bronze ORESHKO Artem ORESHKO Artem KRUGOV Artur KRUGOV Artur
  • 62 kg Download PDF
    • Gold VOROPAIEV Oleksandr VOROPAIEV Oleksandr
    • Silver SUPYGALIEV Kazbek SUPYGALIEV Kazbek
    • Bronze KAZHIAKBAROV Shyngys KAZHIAKBAROV Shyngys BOBYR Serhii BOBYR Serhii
  • 68 kg Download PDF
    • Gold BABAYEV Abdulla BABAYEV Abdulla
    • Silver BABISHVILI Bachuki BABISHVILI Bachuki
    • Bronze RAZUVAKIN Nikolay RAZUVAKIN Nikolay OSTAPEC Vasily OSTAPEC Vasily
  • 74 kg Download PDF
    • Gold MURAVITSKI Eduard MURAVITSKI Eduard
    • Silver HODKEVICH Ilia HODKEVICH Ilia
    • Bronze SNIAZHYTSKI Vladzislav SNIAZHYTSKI Vladzislav KAVALIOV Aliaksandr KAVALIOV Aliaksandr
  • 82 kg Download PDF
    • Gold BATOK Dmitro BATOK Dmitro
    • Silver ALEKSIEVICH Evgeny ALEKSIEVICH Evgeny
    • Bronze ADIZOV Laziz ADIZOV Laziz MADAMINOV Javlanbek MADAMINOV Javlanbek
  • 90 kg Download PDF
    • Gold HOJAMUHAMMEDOV Serdar HOJAMUHAMMEDOV Serdar
    • Silver MASALSKIJ Pavel MASALSKIJ Pavel
    • Bronze MAROZAU Hleb MAROZAU Hleb SUTOTSKI Uladzimir SUTOTSKI Uladzimir
  • 100 kg Download PDF
    • Gold FIRSOV Sergey FIRSOV Sergey
    • Silver ANNAGURBANOV Charymurat ANNAGURBANOV Charymurat
  • +100 kg Download PDF
    • Gold AUSHEV Ruslan AUSHEV Ruslan
    • Silver MADAMINOV Zafar MADAMINOV Zafar
    • Bronze ZAKHARENKO Artur ZAKHARENKO Artur
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website More info Got it!