• International Sambo Tournament for the prizes of the President of the Republic of Belarus (M&W, Combat SAMBO)

International Sambo Tournament for the prizes of the President of the Republic of Belarus (M&W, Combat SAMBO)

  • Country Number of medals
  • 1 Belarus Belarus 8 5 10 23
  • 2 Ukraine Ukraine 6 10 12 28
  • 3 Kazakhstan Kazakhstan 4 3 5 12
  • 4 Uzbekistan Uzbekistan 3 1 3 7
  • 5 Georgia Georgia 3 0 6 9
  • 6 Mongolia Mongolia 2 1 0 3
  • 7 Russian Federation Russian Federation 0 3 3 6
  • 8 Romania Romania 0 2 0 2
  • 9 Kyrgyzstan Kyrgyzstan 0 1 0 1
  • 10 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 3 3
  • 11 Turkmenistan Turkmenistan 0 0 3 3
  • 12 Bulgaria Bulgaria 0 0 2 2
  • 13 Armenia Armenia 0 0 1 1
  • 14 Italy Italy 0 0 1 1
  • 15 Azerbaijan Azerbaijan 0 0 1 1
  • Country Number of medals
  • 1 Ukraine Ukraine 3 3 5 11
  • 2 Belarus Belarus 3 2 6 11
  • 3 Mongolia Mongolia 2 0 0 2
  • 4 Georgia Georgia 1 0 1 2
  • 5 Kazakhstan Kazakhstan 0 1 3 4
  • 6 Russian Federation Russian Federation 0 1 1 2
  • 7 Kyrgyzstan Kyrgyzstan 0 1 0 1
  • 8 Romania Romania 0 1 0 1
  • 9 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 1 1
  • 48 kg Download PDF
    • Gold BAVUUDORJ Baasankhuu BAVUUDORJ Baasankhuu
    • Silver CHISS Daniela CHISS Daniela
    • Bronze MATSULEVICH Katsiaryna MATSULEVICH Katsiaryna PAIYZ Zhadyra PAIYZ Zhadyra
  • 52 kg Download PDF
    • Gold ZHARSKAYA Maryna ZHARSKAYA Maryna
    • Silver BEHEBA Alla BEHEBA Alla
    • Bronze ZHYLKYBAYEVA Aizhan ZHYLKYBAYEVA Aizhan BUIOK Mariia BUIOK Mariia
  • 56 kg Download PDF
    • Gold BONDAR Khrystyna BONDAR Khrystyna
    • Silver ABDUMALIK KYZY Samara ABDUMALIK KYZY Samara
    • Bronze KUPAVA Alena KUPAVA Alena MATSIUSHKA Anastasiya MATSIUSHKA Anastasiya
  • 60 kg Download PDF
    • Gold HARELIKAVA Vera HARELIKAVA Vera
    • Silver ZHUMABAYEVA Dinara ZHUMABAYEVA Dinara
    • Bronze KHOMIAK Kateryna KHOMIAK Kateryna ZUYEVA Krystina ZUYEVA Krystina
  • 64 kg Download PDF
    • Gold SHEVCHENKO Anastasiya SHEVCHENKO Anastasiya
    • Silver BIAHANSKAYA Yana BIAHANSKAYA Yana
    • Bronze SKORA Kateryna SKORA Kateryna TURDAN Akniyet TURDAN Akniyet
  • 68 kg Download PDF
    • Gold TSOG-OCHIR Battsetseg TSOG-OCHIR Battsetseg
    • Silver KLIAPKA Uliana KLIAPKA Uliana
    • Bronze BUDEANU Natalia BUDEANU Natalia
  • 72 kg Download PDF
    • Gold MOSKALOVA Kateryna MOSKALOVA Kateryna
    • Silver LYANKA Alina LYANKA Alina
    • Bronze SMAL Nataliya SMAL Nataliya KISELEVA Ilona KISELEVA Ilona
  • 80 kg Download PDF
    • Gold ODZELASHVILI Nino ODZELASHVILI Nino
    • Silver KOVALSKA Halyna KOVALSKA Halyna
    • Bronze SHUT Karyna SHUT Karyna HOIHEL Yana HOIHEL Yana
  • +80 kg Download PDF
    • Gold KANDRATSYEVA Maryia KANDRATSYEVA Maryia
    • Silver KALIUZHNAYA Katsiaryna KALIUZHNAYA Katsiaryna
    • Bronze KEBADZE Elene KEBADZE Elene KYRYCHENKO Vasylyna-Iryna KYRYCHENKO Vasylyna-Iryna
  • Country Number of medals
  • 1 Belarus Belarus 4 2 3 9
  • 2 Kazakhstan Kazakhstan 2 1 2 5
  • 3 Georgia Georgia 2 0 5 7
  • 4 Uzbekistan Uzbekistan 1 0 1 2
  • 5 Ukraine Ukraine 0 3 2 5
  • 6 Russian Federation Russian Federation 0 1 1 2
  • 7 Romania Romania 0 1 0 1
  • 8 Mongolia Mongolia 0 1 0 1
  • 9 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 1 1
  • 10 Turkmenistan Turkmenistan 0 0 1 1
  • 11 Bulgaria Bulgaria 0 0 1 1
  • 12 Azerbaijan Azerbaijan 0 0 1 1
  • 52 kg Download PDF
    • Gold ABU Amanzhan ABU Amanzhan
    • Silver MAMEDOV Kamran MAMEDOV Kamran
    • Bronze PAVLOV Nikolai PAVLOV Nikolai BAKYT Yerassyl BAKYT Yerassyl
  • 57 kg Download PDF
    • Gold KUPATADZE Irakli KUPATADZE Irakli
    • Silver AIDYINBAI Kaiyrberdy AIDYINBAI Kaiyrberdy
    • Bronze NADAREISHVILI Givi NADAREISHVILI Givi ABDUJALILOV Avazbek ABDUJALILOV Avazbek
  • 62 kg Download PDF
    • Gold ZHUMABAY Parassat ZHUMABAY Parassat
    • Silver HLADKIKH Pavel HLADKIKH Pavel
    • Bronze ANISKEVICH Ivan ANISKEVICH Ivan MAMAYEV Ramazan MAMAYEV Ramazan
  • 68 kg Download PDF
    • Gold SAIAPIN Uladzislau SAIAPIN Uladzislau
    • Silver KRAVCHUK Taras KRAVCHUK Taras
    • Bronze ANGELOV Angel ANGELOV Angel MELNYCHENKO Kyrylo MELNYCHENKO Kyrylo
  • 74 kg Download PDF
    • Gold KOKSHA Aliaksandr KOKSHA Aliaksandr
    • Silver SMOLIN Dzmitry SMOLIN Dzmitry
    • Bronze HASANOV Emil HASANOV Emil LILUASHVILI Mindia LILUASHVILI Mindia
  • 82 kg Download PDF
    • Gold YEMELYANAU Tsimafei YEMELYANAU Tsimafei
    • Silver STETSENKO Dmytro STETSENKO Dmytro
    • Bronze NAKHUTSRISHVILI Levan NAKHUTSRISHVILI Levan ZHUPIKAU Uladzimir ZHUPIKAU Uladzimir
  • 90 kg Download PDF
    • Gold YOKUBOV Nemat YOKUBOV Nemat
    • Silver NIZHENKO Oleksii NIZHENKO Oleksii
    • Bronze GHVINIASHVILI Paata GHVINIASHVILI Paata TOJENOV Tejen TOJENOV Tejen
  • 100 kg Download PDF
    • Gold KAZUSIONAK Andrei KAZUSIONAK Andrei
    • Silver BYERYEDMURAT Syerik BYERYEDMURAT Syerik
    • Bronze LORIASHVILI Daviti LORIASHVILI Daviti MOISIEIEV Alieksiei MOISIEIEV Alieksiei
  • +100 kg Download PDF
    • Gold BERDZENISHVILI Beka BERDZENISHVILI Beka
    • Silver NATEA Ilie NATEA Ilie
    • Bronze KHAKHLOU Dzmitry KHAKHLOU Dzmitry TACHII Denis TACHII Denis
  • Country Number of medals
  • 1 Ukraine Ukraine 3 4 5 12
  • 2 Uzbekistan Uzbekistan 2 1 2 5
  • 3 Kazakhstan Kazakhstan 2 1 0 3
  • 4 Belarus Belarus 1 1 1 3
  • 5 Russian Federation Russian Federation 0 1 1 2
  • 6 Turkmenistan Turkmenistan 0 0 2 2
  • 7 Bulgaria Bulgaria 0 0 1 1
  • 8 Republic of Moldova Republic of Moldova 0 0 1 1
  • 9 Armenia Armenia 0 0 1 1
  • 10 Italy Italy 0 0 1 1
  • 57 kg Download PDF
    • Gold KUANGALIYEV Yerkebulan KUANGALIYEV Yerkebulan
    • Silver TUSSUPOV Serikzhan TUSSUPOV Serikzhan
    • Bronze ANORKULOV Sirojiddin ANORKULOV Sirojiddin AKHMETVALEEV Ilnur AKHMETVALEEV Ilnur
  • 62 kg Download PDF
    • Gold BOKIEV Bakhodir BOKIEV Bakhodir
    • Silver PATEEV Dmitriy PATEEV Dmitriy
    • Bronze VOROPAIEV Oleksandr VOROPAIEV Oleksandr BORODIN Dmytro BORODIN Dmytro
  • 68 kg Download PDF
    • Gold KUCHERENKO Andrii KUCHERENKO Andrii
    • Silver DUDIAK Maksym DUDIAK Maksym
    • Bronze ALLABERGENOV Zafar ALLABERGENOV Zafar KAPYLOU Siarhei KAPYLOU Siarhei
  • 74 kg Download PDF
    • Gold KUDRATOV Istam KUDRATOV Istam
    • Silver KRASNOZHON Vitalii KRASNOZHON Vitalii
    • Bronze RIVETTI Giovanni RIVETTI Giovanni BAYLYYEV Allanazar BAYLYYEV Allanazar
  • 82 kg Download PDF
    • Gold ALEKSIYEVICH Yauheni ALEKSIYEVICH Yauheni
    • Silver GOLIACHENKO Ivan GOLIACHENKO Ivan
    • Bronze PETROSYAN Davit PETROSYAN Davit VOROBIOV Artur VOROBIOV Artur
  • 90 kg Download PDF
    • Gold DAVYDENKO Petro DAVYDENKO Petro
    • Silver ARKHIPOV Konstiantyn ARKHIPOV Konstiantyn
    • Bronze GISCA Nicolai GISCA Nicolai TEJENOV Tejen TEJENOV Tejen
  • 100 kg Download PDF
    • Gold VOLOSHYNOV Anatolii VOLOSHYNOV Anatolii
    • Silver DAMIYEU Raman DAMIYEU Raman
    • Bronze ZHEKALOV Yevhenii ZHEKALOV Yevhenii
  • +100 kg Download PDF
    • Gold ZHIENTAYEV Talgat ZHIENTAYEV Talgat
    • Silver ISMOILOV Khakimjon ISMOILOV Khakimjon
    • Bronze IVANOV Ivan IVANOV Ivan TONOIAN Razmik TONOIAN Razmik
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website More info Got it!